Sida 1 av 3
Vivarium Pilgift
Postat: 15 maj 2010, 19:38
av Pear
Skulle detta vivariumet funka till en bra nybörjarart som t.ex Tricolor? Det finns dock inget vattenfall eller vattensamling, dusch 2 ggr/dag. 26-28 grader varmt. Luftfuktighet 70-80% . Eller krävs det att jag fixar vattendel?

Bamburören är till för Phelsuma klemmeri som går i burken (Små daggecko).
Peter
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 15 maj 2010, 23:06
av PittoresktMangel
Hejsan.
Det ser jättebra ut för de flesta arter.
Jag har inte vattendel i något av mina pilgiftsterrarier. Det är överflödigt. Inga vattenfall heller.
Mvh, Ludvig.
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 00:55
av kasvattaja
Ojoj, det ser ut som en burk som många pilgiftsgrodor längtar till.

Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 07:40
av Pear
Det var trevligt att höra, Jag kör duschsystemet på timer, så det går ju alltid att öka på med flera duschtider om så önskas. Jag funderar på någon nybörjar art såsom Tricolor. Flugkulturer är på gång. Då får jag börja titta mig om efter några nybörjargrodor, så finns förslag på lämpliga arter så mottages det tacksamt.
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 08:50
av LarsÖ
Pear skrev:Det var trevligt att höra, Jag kör duschsystemet på timer, så det går ju alltid att öka på med flera duschtider om så önskas. Jag funderar på någon nybörjar art såsom Tricolor. Flugkulturer är på gång. Då får jag börja titta mig om efter några nybörjargrodor, så finns förslag på lämpliga arter så mottages det tacksamt.
Någon liten vattensamling är nog bra. Duschsystem kan ju strejka, och om det inte blir kondens på rutorna så blir det ju svårt för grodorna att fylla på.. Mitt råd: sätt en en låg glasburk (jag har ibland funnit låga glasskålar som man serverar sill etc i, på Gengåvan och liknande ställen) eller petriskål någonstans. Tänk bara på att dom här grodorna faktiskt kan dränka sig, så se till att det finns uppklättringsmöjligheter !
Temperaturen du nämner är något hög - i a f nattetid bör du låta den sjunka till neråt 20 grader.
Nybörjargrodor: "Tricolor" (dvs anthonyi) och auratus är bra sådana, och du kan dessutom ha dem tillsammans.
/Lars
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 17:05
av Pear
Angående temperatur så skrev jag inte gällande natt. På natten går tempen ner till ca 20-23 grader då alla lampor är släckta. Jag har flera mindre vattenskålar för reptiler med goda klättermöjligheter i, liksom uppbyggda terrasser i dom. Så det blir inga problem.
Tempen sänks också något vid duschningen kanske till 23-24 men är fort uppe i 26-27 grader igen. Jag har ingen speciell bottenvärme, ligger en 8 W värmematta i botten under glaset i Exoterraburken, annars bestär botten i, keramikmakaroner, lekakulor,dräneringsmatta,lekalager och överst reptilbark. Det dränerar mycket bra och är konstant fuktigt.
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 17:06
av Pear
Då kan jag tillägga att jag då söker Nybörjargrodor: "Tricolor" (dvs anthonyi) och auratus .
Tips på säljare mottages gärna.
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 20:13
av Pear
Jag lägger ut en ny bild då jag installerat en liten vattendel i vivariumet.
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 16 maj 2010, 21:55
av Carlsson
Pear,
jag har unggrodor och halvvuxna individer av E.anthonyi "Santa Isabel" till salu, se sälj-avdelningen.
/Thomas/
Re: Vivarium Pilgift
Postat: 17 maj 2010, 00:27
av Simon
Utan vattenskål måste du själv ta ut ägg om du vill odla ovanstående arter. Med en vattenskål på minst ett par dl flyttar dom ynglen dit själva.
Men eftersom de ofta använder samma äggläggningsplatser är det inget större problem att hitta äggen och ta ut dem.