Sida 1 av 1

För mycket fukt hos bananflugorna?

Postat: 08 dec 2010, 12:53
av MarkusB
Jag har precis fixa smet till några bananflugeodlingar som jag väntar med posten idag eller imorgon. Nu när de stått ett par dagar så har toarullarna jag stoppat blivit väldigt fuktiga. Det är ingen kondens i muggarna men fukten har krupit upp från smeten. jag använder disktrasa som lock så det borde ju vara tillräcklig ventilation.

Hur fuktigt vill flugorna ha det? Ska kartongen eller vad man nu använder vara torr?

Bild finns här men då har det inte hunnit krypa upp så mycket fukt i toarullarna. Man kan se en tendens på det på rullen till vänster.
forum/viewtopic.php?f=19&t=1202&start=100

Re: För mycket fukt hos bananflugorna?

Postat: 08 dec 2010, 13:17
av Carlsson
Jag upplever det som bara bra att pappen blir fuktig. Larverna kryper gärna upp där och förpuppas. Ibland duschar jag papprullen lite lätt innan flugorna läggs i och locket sätts på.

/Thomas/

Re: För mycket fukt hos bananflugorna?

Postat: 08 dec 2010, 13:43
av MarkusB
Ok, vad bra. ett par av burkarna är lite torrare. Det är väl bara att testa och se vad som funkar bäst.

Re: För mycket fukt hos bananflugorna?

Postat: 08 dec 2010, 15:49
av BengtO
Ett tips är att använda kartong istället för toarullar. Klipp/skär i remsor, vik ihop till en "stubbe" som du kan tejpa ihop. Se till att du har "vellpappen" inuti kartong vertikalt. Denna stubbe får gärna vara så stor att den upptar nästan halva bottenytan i burken. Detta skapar massor av yta för larverna att förpuppa sig på och du får en rikare kläckning.
Så länge du kan vända burken uppochned är den inte för fuktig.