Sida 1 av 1

fiskar eller andra renhållare i vattendelen ?

Postat: 13 dec 2010, 19:29
av ernst the frog
Hej.
Har ett ganska stort terrarie med några aurathus i. Har vattendel på ca 15 liter, men bara ca hälften fritt/öppet vatten (falsk botten) och ett djup av ca 5cm, vågar inte ha djupare för drunkningsrisken för grodorna.
Hade behövt några fiskar eller nåt för att hålla rent. Fick tips om nån snigel/snäcka , men det hade vart roligare med några små fiskar.
Nån som har nåt bra tips ?

Re: fiskar eller andra renhållare i vattendelen ?

Postat: 14 dec 2010, 11:53
av BengtO
Har oxå några terrarier med vattendel dock betydligt mindre (ca0,5l) än din. Jag har posthornssnäckor som gör stor nytta genom att äta alger och drunknade foderdjur. I 15l kan du säkert hålla nån liten killi typ Pseudepiplatys annulatus. Finns fler att välja på men denna art är mycket trevlig och någorlunda lätt att få tag på. (tror Simon på forumet odlar såna?)
Fiskar är dock inte några renhållare precis utan där är det snäckorna som gäller.

Re: fiskar eller andra renhållare i vattendelen ?

Postat: 14 dec 2010, 12:44
av MattiasS
Kan även gå att ha körsbärsräkor som renhållare då dom äter mycket döda växtdelar och micro organismer ur bottensubstratet. Men dom är känsligare än posthorn och inte lika effektiva renhållare.

Re: fiskar eller andra renhållare i vattendelen ?

Postat: 14 dec 2010, 14:45
av ernst the frog
Tackar.
Då var det nog posthornssnäckor hon menade i "fiskbutiken", dom hade gula hus iallafall...
Köper några såna o provar.

Re: fiskar eller andra renhållare i vattendelen ?

Postat: 14 dec 2010, 15:02
av BengtO
Posthorn är ganska oftast små (10mm) och bruna hus. De enda gula jag känner till är ampullaria som blir mkt större.

Re: fiskar eller andra renhållare i vattendelen ?

Postat: 14 dec 2010, 22:11
av ernst the frog
Ok !
Får kolla så att jag köper rätt då, vill inte ha för stora. Tänkte att posthorn borde ju vara gula men där ser man :)