Sida 1 av 1

Flugor/myggor i hoppstlärtskulturer

Postat: 06 jan 2011, 13:12
av lasseg
Hej!
Jag har i ett par av mina hoppstjärtskulturer fått myggor/flugor. Dom är svarta och c:a 4-5 mm stora. När jag öppnar askarna flyger det ut ett dussintal sådana.
Jag odlar på torv. Kulturerna är väldigt produktiva, och jag har inte sett någon negativ effekt på hoppstjärtsproduktionen.
Är det någon som har observerat något liknande? Någon som vet vad det är för flygfän, och om dom kan ha någon skadlig effekt på kulturerna?

Re: Flugor/myggor i hoppstlärtskulturer

Postat: 06 jan 2011, 13:35
av FrankD
Om de skulle vara lite mindre skulle jag gissa på sorgmyggor (se http://en.wikipedia.org/wiki/Sciaridae), men det finns även större arter. Har de mörka vingar? Deras larver lever normalt i blöt jord där de äter rötter o.dyl. Ofta finns de i blomjord. Hoppstjärtskulturen skadar de nog på sin höjd indirekt genom att larverna konkurrerar med hoppstjärtarna om utrymme och delvis samma föda. Värre är det om de finns i ärtbladluskulturer eftersom de äter ärtplantornas rötter.

Jag har någon gång också haft dem i en hoppstjärtskultur, när jag använde mig av orkidéjord utan att koka den först. Man kan plocka ut larverna och mata ynglen med dem.

Re: Flugor/myggor i hoppstlärtskulturer

Postat: 10 feb 2011, 22:21
av holy_hjalmar
Jag har också stött på dem. Jag gissar på sorgmygg!

Re: Flugor/myggor i hoppstlärtskulturer

Postat: 11 feb 2011, 20:58
av tummen
...detta borde ju inte vara ett (stort)problem, för grodorna äter väl även mygg....! problemet i så fall är väl att få in "myggen" hos grodorna istället för iväg ut i rummet.... :lol: