Sida 1 av 1

AC-kondensvatten

Postat: 02 jul 2011, 09:37
av JMSvenungson
God förmiddag.

Jag börjar få slut på RO-vatten då stamrenoveringen i min trappuppgång har dragit ut på tiden. Av det jag bunkrade upp innan jag blev av med mitt vatten har jag snart använt allt, trots att jag dragit ned på regn-mängden i terrarierna, och jag är rädd att det inte kommer räcka en vecka till. Jag har kompletterat med destillerat vatten som en kompis, som jobbar på laboratorie-avdelningar på mitt arbete, ordnat för mig men nu är han på semester.
När jag nu startade upp min AC slog det mig att kondensatet från AC:n eventuellt skulle kunna gå att använda. Jag har ingen möjlighet att mäta vattenkvaliteten så om någon vet om det är okej vatten så hade det underlättat enormt för mig.
I värsta fall får jag smyga mig in på lab när jag jobbar imorgon och fjäska för personalen där, det är bara det att jag hatar att be om saker på jobbet så om jag hade sluppit hade det varit bra.

Re: AC-kondensvatten

Postat: 02 jul 2011, 15:03
av LarsÖ
Jag funderade också på kondensvattnet från AC:n - innan jag föll till föga och köpte en ROapparat.
Så, min analys (rent teoretisk sådan) kom fram till att det beror på materialet i AC:n. Dt rör sig väl om plast och aluminium, skulle jag tro. Och detta är ju inte direkt skrämmande. Aluminium är en vanlig komponent i lera, och torde vara ofarligt i de mängder som skulle kunna komma ut här.

Men, varför inte göra ett experiment? Tappa upp 1 liter av sagda kondensvatten och prova vilken effekt det har på t ex vattenloppor. Eller några guppy. Och någon akvarieväxt.
Rapportera sedan resultatet hit!

/Lars

Re: AC-kondensvatten

Postat: 02 jul 2011, 20:36
av Necrophagist
Var bor du? vet att Bromma zoomarknad har en tap med RO vatten där man kan fylla sin dunkar med. Vette fan vad det kostar dock. Bor du i stockholm och har en dunk kan jag tappa upp RO vatten åt dig.

Re: AC-kondensvatten

Postat: 03 jul 2011, 17:19
av JMSvenungson
Det var ingen dum idé egentligen Lars men som den djurrättsaktivist jag är kände jag inte för att provbada mina körsbärsräkor (vattenloppor eller guppies har jag inga).

Inget dumt erbjudande om att svänga förbi med en dunk och hämta lite vatten men jag bor i Uddevalla och så desperat är jag inte. ;)

Jag tog tillfället i akt och gick in till lab när jag jobbade över idag och fick mig en dunk destillerat vatten. Det var självaste lab-chefen som hade helgpasset och han sade att om jag behövde mer så var det bara att hämta. Bra att veta till nästa gång om inte annat.

Re: AC-kondensvatten

Postat: 03 jul 2011, 23:05
av RicardH
I Uddevalla finns en del saltvattenakvarister. Kolla med dem annars.

Re: AC-kondensvatten

Postat: 04 jul 2011, 12:52
av JMSvenungson
Hulteke skrev:I Uddevalla finns en del saltvattenakvarister. Kolla med dem annars.
Det skall jag tänka på till nästa gång men förhoppningsvis blir det inga fler stamrenoveringar på några decennier. ;)