Sida 1 av 2

Gratismat

Postat: 16 maj 2012, 10:57
av per08
Nu har det börja dyka upp löss i björkarna,iallafall här i Oxelösund.
Så gott folk,ut och kolla.

MvH Per

Re: Gratismat

Postat: 24 maj 2012, 21:12
av Carlsson
Norra Uppland verkar nu få sin beskärda del av björklus. Jag antar att det är björklus, gråktiga lusliknande saker, cirka 5 mm långa.
Frågan är dock hur de lämpligen samlas in. De flyger iväg så fort man rör grenen.
Hur gör ni?

/Thomas/

Gratismat

Postat: 24 maj 2012, 23:56
av Adamanteus
Jag skakar ner dem i antingen en burk eller påse. Oftast blir det en påse då jag brukar ta dem på väg hem från affären ;-)


---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?4vvez1

Re: Gratismat

Postat: 25 maj 2012, 08:23
av jsl
Fjärilshåv är ett utmärkt verktyg för att fånga mat.

Re: Gratismat

Postat: 25 maj 2012, 21:06
av småkrypet
Om man vill få med allt smått så kan man behöva sy eget tyg till en håv.

Att modifiera en håv för fiskare (inte människorna, utan fångsten) har jag fått tips om. På så vis får man en robust håv som kan användas både som fjärilshåv och som slaghåv bara tyget inte är för ömtåligt.

Re: Gratismat

Postat: 28 maj 2012, 23:05
av per08
Thomas skrev att björklusarna flög iväg.Kolla lite närmare på bladens undersida.
Där sitter (ungarna) dom är gröna o flyger inte iväg.
Jag klipper lagom stora kvistar som går ner i en godisburk.
På en kvist som är 10-20cm kan det sitta 20 -50st lusar.

Re: Gratismat

Postat: 29 maj 2012, 00:40
av HåkanP
Brukar ta en stor burk eller tillbringare, lite vitamin pulver i botten om det ska bli mat omgående och ge mig ut på tomten och ruskar på kvistarna med behållaren nära under. Lössen brukar alltid falla nedåt det första de gör oavsett de har vingar eller ej så det kan bli väldigt många i ett svep.
Ett tips är att titta efter hängbjörk vilket är vad jag har på tomten. Är både mer lättskördade och har alltid mer löss än de vanliga björkarna som finns tvärs över gatan här.

/Håkan

Sv: Gratismat

Postat: 04 jun 2012, 22:17
av PontusS
Var ute nu och letade löss och hittade faktiskt rätt mkt. De samlas rätt många i ändarna av grenarna på småbjörkar. Önskar bara att det hade varit lika många som för två år sedan då man i princip kunde plocka klasar med löss :-)

Bild

Skickat från min Galaxy Nexus via Tapatalk 2

Gratismat

Postat: 15 jun 2012, 18:37
av jsl
Ja nu finns det i tillräcklig mängd här uppe i norr också.

Re: Gratismat

Postat: 11 jul 2012, 16:53
av per08
Nu har lössen börjat dyka upp i fläderbuskarna.