Sida 1 av 1

Vitaminer på flugor - problem

Postat: 11 okt 2012, 11:14
av PatrikNo
Har nu ett gäng R.variabilis Giant/Southern. Men när jag matar dessa så är de inte så att de börjar jaga på en gång. Så vitaminerna som jag pudrat flugorna med är bort när de börjar äta dom. Så det känns lite onödigt att pudra dom.

Hur gör ni? Hur viktigt är det med vitaminer till grodorna?

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 11 okt 2012, 11:26
av RicardH
Jag matade för ett par timmar sedan och flugorna är vita. Självklart inte så vita som de var när jag släppte in dem då de är neurotiska självtvättare så frågan kanske är om du kanske skall byta vitamin? Vad kör du? Om duschen drar igång precis när man matat är ju det också ett problem.

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 11 okt 2012, 23:32
av Simon
Grodorna brukar ju också bli lite mer frimodiga med tiden så att de hinner få i sig några pudrade flugor.
Jag pudrar vid varje matning och tänker att de då får i sig tillräckligt.

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 12 okt 2012, 21:34
av PatrikNo
Jag har kört med både hoppstjärtar och flugor. Och jag tycker att de äter helst hoppisarna. Så flugorna blir kvar.

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 14 okt 2012, 18:31
av Jolo
Jag tror inte du behöver oroa dig.
Spraya före du matar så du inte sköljer bort vitaminerna. Flugorna tvättar tyvärr bort vitaminerna men någonting lär grodorna få i sig i alla fall.

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 14 okt 2012, 22:15
av PatrikNo
Har märkt om jag matar med vitaminpulverrerade (är det ett ord?) flugor när det är typ tomt på flugor, så är de lite mer alerta att äta på en gång.

Hur gör ni? Finns det alltid mat eller är det slut mellan matningarna?

P.S. Pulvret som jag har är det som man rekommenderade på Herpers choise: Miner-All 1

Re: Sv: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 14 okt 2012, 22:25
av MarcusL
redina skrev:Har märkt om jag matar med vitaminpulverrerade (är det ett ord?) flugor när det är typ tomt på flugor, så är de lite mer alerta att äta på en gång.

Hur gör ni? Finns det alltid mat eller är det slut mellan matningarna?

P.S. Pulvret som jag har är det som man rekommenderade på Herpers choise: Miner-All 1
Jag skulle bytt till ett som är för amfibier. Jag använder Herptal amphib. http://www.terrarientechnik.de/Food/Vit ... :2258.html

Skickat från min GT-I9100 via Tapatalk 2

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 15 okt 2012, 07:16
av PatrikNo
Ok, vad är det för skillnad?

Re: Sv: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 15 okt 2012, 10:27
av MarcusL
Nu gäller detta rep-cal, men Simon Bomholt skriver så här i en tråd:
Simon Bomholt skrev:Det er ikke et produt som er udviklet til padder og indeholder derfor ikke de nødvendige aminosyrer. Det bedste produkt på markedet pt er herpetal amphib. Det er det eneste jeg har kørt med i 4-5 år, og det virker perfekt. Og det er ikke bare på et par enkelte frøer, men flere hundrede dyr jeg bruger det
Man kan säkert använda sånt som är avsett för reptiler men finns det preparat som dendrocare och herptal amphib som är framtaget till just amfibier ser jag ingen anledning att göra det. Någon med kunskap i ämnet får gärna förklara skillnaden.

Re: Vitaminer på flugor - problem

Postat: 15 okt 2012, 10:46
av RicardH
redina skrev:vitaminpulverrerade (är det ett ord?)
Vitaminpudrade kanske? Pulverrerad är nog inget ord, även om man i svenskan kan konstruera egenkomponerade sammansättningar som det allt för sällan använda: flaggstångsknoppstillverkarmaskinreservdel ...