Sida 1 av 1

Ärtbladlöss

Postat: 27 okt 2012, 14:13
av MattiasP
Hej
Upptäkte att mina ärtbladlöss har spridit sig till en av mina andra växter, en sileshår (drosera capensis), vilken nästan dött helt.
Ville bara påtala att ätbladlöss tydligen går på vissa andra växer.

Mvh Mattias

Re: Ärtblandlöss

Postat: 27 okt 2012, 22:39
av LarsÖ
MYCKET intressant uppgift - och ganska oväntad.
För det första: Är du bergis på att det är ärtbladlöss?
För det andra: Sileshår brukar inte bli så långlivade, så att dom slokar (för övervintring) är helt normalt.

Låt oss veta hur detta går!

/Lars

Re: Ärtblandlöss

Postat: 28 okt 2012, 00:11
av MattiasP
Min sileshår stod sidan om en reservburk med ärtbladlöss, det började med att bladlössen satte sig på blomstänglen och efter ett tag började dom sprida sig.
De såg ut som ärtbladlöss, jag har sprayat den med grönsåpa och sedan spolat den ren, nu skall den få återhämta sig.
Jag tror jag har nått foto på bladlössen som sitter på sileshårsplantan, lägger upp i morgon om jag hittar några.
Mvh Mattias

Re: Ärtblandlöss

Postat: 28 okt 2012, 09:59
av MattiasP
Här kommer 2 bilder en på ärtplantan en på sileshår
I mina ögon ser det ut som ärtbladlus på båda.

Re: Ärtblandlöss

Postat: 28 okt 2012, 11:19
av LarsÖ
SNYGGA BILDER!

Dina ögon är ju närmare till, så jag törs inte säga emot dig.
Nu är dom väl borta (efter såpvattnet) , men det hade varit roligt att se fortsättningen.

Jag har aldrig sett ärtbladlöss på andra plantor än just ärter, och jag har ändå haft mina ärtlusplantor inne i terrarierna, tillsammans med orchidéer och andra växter.

/Lars

Re: Ärtblandlöss

Postat: 28 okt 2012, 12:37
av MattiasP
Tack :D
Det finns en massa andra växter där men de fanns bara på sileshåret (och ärtplantorna), jag lät ändå bladlössen hållas på sileshåret i ca 2 veckor men de spred sig inte till några andra växter

Mvh Mattias