Sida 1 av 2
Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 18:03
av CWRonnie
God kväll på er.
Tänkte höra med er hur ni matar med hoppstjärtar. Jag har i princip bara matat med bananflugor tidigare.
I nuläget så skakar jag liksom bara in dem, men då följer det ju även med en massa jord. Är det så ni också gör, eller är jag helt ute och cyklar?
Mvh Ronnie
Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 19:20
av Henkan
Hej, prova att placera en skiva grön fuktad oasis ovan på jorden i burken med hoppstjärtar så kommer de att samlas ett antal där som du kan lyfta ur och skaka av i terrariet.
Mvh / Henkan
Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 20:16
av FrankD
Lägg t.ex. ett hyfsat stort torrt blad e.dyl. på jorden kvällen innan. Strö lite torrjäst på det och fukta försiktigt med en blomspruta. Nästa dag kan du skaka av bladet i terrariet utan att jord följer med. Ett alternativ är att försiktigt blåsa hoppstjärtarna in i terrariet direkt från odlingsbehållaren. Om det funkar beror på behållarna du odlar dem i.
Många odlar hoppisarna på träkol. De kan helt enkelt ta ut en kolbit istället för att behöva använda sig av ett blad. Kol funkar dock inte för mig.
Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 20:20
av FrankD
Hm. Såg för sent att tråden var en dubblett, så jag gav ett likadant svar som Henkan. Nu har jag i alla fall sammanfört trådarna.
Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 21:09
av CWRonnie
Tack för tipsen! Jag har just nu 2st behållare med hoppisar i, så jag provar en variant i ena och andra i andra imorgon så att säga. Kol lät även intressant, ska definitivt kika på det också i veckan!
Jaha! Mitt misstag, jag gjorde inlägget från mobilen och den går inte alltid att lita på.
Är tropiska gråsuggor enkelt att få tag i och odla? Har kikat lite, men det informationen jag hittar är dimmig och väldigt tunn tycker jag.
Tack än en gång!
Mvh Ronnie
Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 23:11
av FrankD
CWRonnie skrev:Är tropiska gråsuggor enkelt att få tag i och odla?
Definitivt 2 ggr ja. Inte ens kvalster är lättare att odla.

Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 22 feb 2015, 23:13
av CWRonnie
Låter som någonting jag kan lyckas drägligt med då. Haha!
Ska försöka få tag i några så snart som möjligt då.

Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 23 feb 2015, 09:59
av FrankD
CWRonnie skrev:Ska försöka få tag i några så snart som möjligt då.

Om du inte lyckas innan kan du få nästan godtyckliga mängder av mig på groddagen. Har definitivt för många pga:
FrankD skrev:Inte ens kvalster är lättare att odla.

Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 23 feb 2015, 10:04
av CWRonnie
Mycket snällt!
Ska försöka ta mig upp, sthlm den 28e mars va?

Re: Mata med Hoppstjärtar
Postat: 23 feb 2015, 13:51
av FrankD
CWRonnie skrev:Ska försöka ta mig upp, sthlm den 28e mars va?

Precis.