Sida 1 av 1
Nephantes och grodor
Postat: 30 jan 2021, 19:06
av Gusaverhed
Hej.
Undrar om man kan ha nephantes med pilgiftsgrodor?
Gustav
Re: Nephantes och grodor
Postat: 30 jan 2021, 19:50
av tropfrog
Jag har sett folk ha unga nephentes i pilgift burkar och de trivs troligtvis bra I miljön.
Stewart McPhearson har fotat nephentes med både grodor och råttor i sina fällor.
Slutsatsen är väl att det bör funka med viss risk så länge nephentes är små. När de är vuxna är de inte bara en risk för grodorna, men även alldeles för stora för att få plats i ett normalstort grodterrarium.
Jag har alldeles för många 1 åriga nephentes. Avyttras för billig peng till de som kan hämta på hisingen.
Mvh
Magnus
Re: Nephantes och grodor
Postat: 30 jan 2021, 22:14
av FrankD
Nephentes med grodor i har jag hört folk berätta om, men bara i samband med att de gillar att sitta i dem och även placerar sina yngel i dem. Har själv haft nephentes i grodburkar utan problem (dock utan att kunna observera detta beteende). Men självklart kan jag inte vara helt säker på att det inte kan gå åt skogen.
Re: Nephantes och grodor
Postat: 31 jan 2021, 12:54
av Gusaverhed
Tack för svar. Tycker det är intressanta växter. Får se om jag vägar stoppa in en liten i terraiet framöver. Lite långt till hisinge annars hade jag gärna köpt en el två.
Gustav