Sida 1 av 1

Yngel och ägg från ranitomeya amazonica

Postat: 22 jun 2021, 12:29
av Gusaverhed
Hej,

Upptäckte precis att en av hanarna hade ett yngel på ryggen som han nu placerat någonstans. När jag tittade i en av filmburkarna såg jag två små yngel och tre ägg som snart är kläckta.

Lite råd. Vad hade ni gjort i mitt ställe? Låta hanen ta hand om dom eller ta ut dom ur terraiet?

Gustav

Re: Yngel och ägg från ranitomeya amazonica

Postat: 22 jun 2021, 20:16
av BengtO
Vill du föda upp dom så får du ta ut ynglen. När de är kläckta bryr sig inte de vuxna djuren längre.

Re: Yngel och ägg från ranitomeya amazonica

Postat: 22 jun 2021, 20:27
av Gusaverhed
Okej! Hur skulle du rekomendera att man gör? Jag har nu tagit ut ett yngel i en lite plastbytta, osmos vatten med lite kranvatten några boklöv. I. Morgon ska jag köpa fiskmat.

Re: Yngel och ägg från ranitomeya amazonica

Postat: 27 jun 2021, 20:10
av BengtO
Räcker med en burk som rymmer 1dl. Jag håller ett lågt vattenstånd i början och ökar nivån gradvis. Skulle skippa osmos om du inte har väldigt konstigt kranvatten. Häll upp vatten som får stå minst en till två dagar. Lägg i ett par alkottar/boklöv per liter vatten. Jag gillar inte flingfoder. Försök hitta nåt granulat och mata mycket försiktigt i början.

Re: Yngel och ägg från ranitomeya amazonica

Postat: 06 jul 2021, 08:52
av Gusaverhed
Tack Bengt!
Jag kör med grodyngel foder, små pellets. Dom verkar gilla det och man kan lätt ta ut resterna sen. Jag kör alkottar, kranvatten med lite osmos.