Jag har en luftfuktare från Biltema, den nya modellen som efterträdde "pingvinen" (men som ser relativt lik ut). Den har gjort trogen tjänst i snart ett år, men när jag tömde och torkade ur den noterade jag det var en hel del kalkavlagringar på den lilla runda metallytan (som jag förmodar ger upphov till ångan). Apparaten hade också börjat bli mer "seg"; d.v.s. det tog längre tid att få upp effekt, samt att den lät konstigt ibland (ett högljutt surrande).
Jag kom att tänka på att avkalkningsmedel för espressomaskiner är baserat på citronsyra, och att man kan använda citron för att ta bort kalkavlagringar från glas. Så jag provade helt sonika att pressa cirka ett par matskedar vätska ur en färsk lime, rakt ner i hålet med metallytan på luftfuktaren. Sen fick det stå i cirka en halvtimme. När jag sköljde bort limesaften fanns det inte ett spår av kalk kvar och nu låter apparaten som den ska igen (innan var det alltid ett störande oljud de första sekunderna när man satte igång den).
Alltså, för er med Biltema-luftfuktare; kosta på er en limefrukt någon gång i halvåret, det är inte många minuters arbete för att få den ren och fin!
Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS
Enkelt underhåll av Biltema-luftfuktare
-
RicardH
- SDS-medlem

- Inlägg: 7195
- Blev medlem: 23 mar 2008, 23:01
- Började med grodor år: 2001
- Ort: Gränna, Sweden
- Har gett tack: 344 gånger
- Har fått tack: 322 gånger
- Kontakt:
Re: Enkelt underhåll av Biltema-luftfuktare
Väldigt kul tips Tony! Mera sånt! Det är ju sådant här som gör vår sida och förening till en sådan guldgruva!

Det samma gäller kalkbelagda frontrutor. Skiva citron och stryk på ...tony skrev:/.../Alltså, för er med Biltema-luftfuktare; kosta på er en limefrukt någon gång i halvåret, det är inte många minuters arbete för att få den ren och fin!
______________________________________________________________________________
Medlem i NDS/SDS sedan 1991, (ordförande 2009-2014, 2021-2023)
Hulteke 2.0 handlar om ett grodrums tillblivelse.
En kort presentation av mig samt trådlänkar hittar du här!
Film från senaste Groddagen 18 mars hittar du här!
- Sammie
- Inlägg: 126
- Blev medlem: 01 feb 2010, 05:20
- Började med grodor år: 2011
- Ort: Laholm
- Har fått tack: 1 gång
Re: Enkelt underhåll av Biltema-luftfuktare
Underbart, det var inte längesen jag satt och klurade på hur jag ska få rent min luftfuktare.
Bara hoppas jag har citron/lime hemma
Bara hoppas jag har citron/lime hemma
-
kasvattaja
- Inlägg: 37
- Blev medlem: 01 jan 2009, 02:47
- Började med grodor år: 2008
- Ort: Hisings Island
Re: Enkelt underhåll av Biltema-luftfuktare
Ojojoj, var på Biltema på Backaplan igår. Helt slut på luftfuktarna. 
