Sitter i väntan på egna borr med lånade Hulteke-borrar i valda dimensioner (tack än en gång!)
Skar till ett gäng täckglass till de ET toppar jag moddar - inga problem. Kör Hulteke variant med en liten damm av lera runt borrhålet och 2 hål/skivor vart bra, 2 sprack, nästan splittrades.
Därav undran om glasskivorna jag tog ur sparade samlingen bra-att-ha-till-nästa-projekt kan varit härdade. Allt möjligt från fönsterglas till förre detta täckglas till akvarium. Men borde inte jag haft ett h-te redan då jag skar dem om de var härdade???
/Håkan
Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS
Diamant glasborr ?
-
RicardH
- SDS-medlem

- Inlägg: 7195
- Blev medlem: 23 mar 2008, 23:01
- Började med grodor år: 2001
- Ort: Gränna, Sweden
- Har gett tack: 344 gånger
- Har fått tack: 322 gånger
- Kontakt:
Re: Diamant glasborr ?
tror inte de var härdade. Då hade du inte kunnat skära till dem som vanliga glasskivor. De är hårda då. Riktigt hårda. Glas kan ju ha inre spänningar som gör att det sprängs/spricker/beteer sig. Du hade nog vanlig otur. Tugga, svälj och börja om. Kul att de funkar.
______________________________________________________________________________
Medlem i NDS/SDS sedan 1991, (ordförande 2009-2014, 2021-2023)
Hulteke 2.0 handlar om ett grodrums tillblivelse.
En kort presentation av mig samt trådlänkar hittar du här!
Film från senaste Groddagen 18 mars hittar du här!
-
MattiasS
- Tidigare SDS-medlem

- Inlägg: 783
- Blev medlem: 20 nov 2010, 18:52
- Började med grodor år: 2011
- Ort: Lima
- Har gett tack: 1 gång
- Har fått tack: 1 gång
Re: Diamant glasborr ?
Du kanske tryckte på lite det kan räcka för att få glasset att spricka, vikten från själva borrmaskinen är det enda man behöver. Men det kan ju vara spänningar i glaset som Rickard skrev. Hålsågar är alltid "bra att ha sak". 