Hej
Är ny på dehär med pilgift men väldigt intereserrad. Har förberett med ett terrarie sedan en tid tillbaka och odlar flitigt fruktflugor. Men nu när jag äntligen är redo att inhandla dessa juveler ser jag till min förfäran att i princip alla pilgiftsgrodor som är till salu finns i de norra delarna av vårt land. Hittar inte en enda i eller i närheten av Skåne..
Min fråga är alltså, är det möjligt att skicka pilgiftsgrodor? Om man bortser från väder och sånt, skulle de klara att bli skickade med posten? Vore tacksam om någon kunde hjälpa mig.
Mvh Fabian
Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS
Skicka Pilgiftsgrodor
- TobiasB
- Inlägg: 1688
- Blev medlem: 15 feb 2013, 14:06
- Började med grodor år: 2013
- Ort: Jönköping
- Har gett tack: 687 gånger
- Har fått tack: 379 gånger
Re: Skicka Pilgiftsgrodor
Nej, skickas ska de inte göra. Det är varken lagligt eller hälsosamt för djuren. De bör hämtas i en varm och skön bil och köras direkt hem till terrariet.
Det finns även fina pilgiftsägare i södra Sverige som kanske bara inte lagt upp alla sina grodor till försäljning
Jag kan tillexempel rekommendera Frogfarmer utanför Falkenberg. Han har egen hemsida på www.frogfarm.se där köpte jag mina första 
Det finns även fina pilgiftsägare i södra Sverige som kanske bara inte lagt upp alla sina grodor till försäljning
-
Filip jakobsson
- Tidigare SDS-medlem

- Inlägg: 511
- Blev medlem: 08 dec 2008, 19:09
- Började med grodor år: 2008
- Ort: Hörby
- Har fått tack: 7 gånger
Re: Skicka Pilgiftsgrodor
Kan varmt rekommendera Malmömässa i Maj. Annars finns det en hel del pilgift i Skåne.
-Ju mer man vet, desto mer mer inser man hur lite man vet
-
Jnn
- Tidigare SDS-medlem

- Inlägg: 5
- Blev medlem: 14 jan 2015, 16:28
- Började med grodor år: 2003
- Ort: Lund
- Kontakt:
Re: Skicka Pilgiftsgrodor
Jag har snart Auratus Costa Rica redo för leverans, även imitator (som kanske inte är en speciellt bra nybörjar groda). Bor i Lund, så visst finns det pilgift även i södra Sverige 
Re: RE: Re: Skicka Pilgiftsgrodor
Hör gärna av dig när de är redo att säljas. Vad hade du tänkt dig för pris på dom?Jnn skrev:Jag har snart Auratus Costa Rica redo för leverans, även imitator (som kanske inte är en speciellt bra nybörjar groda). Bor i Lund, så visst finns det pilgift även i södra Sverige
Mvh
Skickat från min SM-N9005 via Tapatalk