I morse när jag kolla till mina Asureus och E. anthonyi. Konstaterade jag att det verkade vara för varmt i burken. Jag la in en termometer och efter en kort stund visade den 26 grader på botten av burken. Brukar ligga runt 22-23. Jag drog ner termostaten på doppvärmaren som ligger i, till lägsta nivå. Några timmar senare när jag titta till tempen var den uppe i 28 grader. Verkar som doppvärmaren gått sönder, den kör fullt fräs trots att jag satt den på lägsta temp. Så nu har jag ryckt ur doppvärmaren och hoppas att grodorna inte tagit skada.
Terrariet står i en källare som håller ca 18 grader. Om natttemperaturen sjunker så lågt på natten. Är det ok för grodorna?
Johan
Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS
Trasig doppvärmare
- Jolo
- Ordförande

- Inlägg: 1106
- Blev medlem: 27 nov 2010, 12:57
- Började med grodor år: 2011
- Ort: Gotland
- Har gett tack: 327 gånger
- Har fått tack: 195 gånger
- Kontakt:
-
tummen
- Inlägg: 2121
- Blev medlem: 06 sep 2008, 15:48
- Ort: Falkenberg
- Har gett tack: 5 gånger
- Har fått tack: 4 gånger
Re: Trasig doppvärmare
Som jag förstått det så är värme ett större problem än svalka/kyla. Men en ny doppis kostar ju inte många kronor, så köp en ny så fort du hinner, de klarar sig nog fint till dess.
Thomas
Jag är inte dum, jag har bara otur när jag tänker....
Bättre att fråga och verka dum än att inte fråga och förbli okunnig.
Jag är inte dum, jag har bara otur när jag tänker....
Bättre att fråga och verka dum än att inte fråga och förbli okunnig.